!!! We have almost all spare parts for Deckel S 11 machines in stock !!!
* Machine and accessories overhaul year of construction 2025 with CE marking
DECKEL S 11 TOOL GRINDING MACHINE - UNIVERSAL
400 V, 50 Hz, with CEE plug and cable
Color: 2 K new paint
Stand RAL 7005 mouse gray
Body and accessories RAL 7035 light gray
Motorized height adjustment, axial grinding spindle adjustment
* Complete electrical conversion includes:
> Fi circuit breaker
> New three-phase drive
> new brake motor
> new frequency control
> new touch-safe built-in electrics
> EMC cable glands
> EMC cables
> new protective hoses
> Emergency stop switch
> New control panel
* Machine stand milled + ground, new support plate
Basic equipment:
- LED light Waldmann
- Suction without a vacuum cleaner
- Protective cover for grinding wheels up to Ø 125 mm
- Set of technical information
- Abrasive wheel holder 51 mm
- Set of suspension devices for transport
- 5 adjusting screws
Accessories:
* Video measuring system with CCD camera and image processing software
with new measuring cross slide
New RSF scales on the measuring cross slide and on the machine
machine axes up and across (4 axes)
incl. complete mounting and adjustment
* universal index head Sk 40 with dividing disc 24 R
with mounting points foroptics
Godpjw U Eh Uofx Ahueit
* Operating key, operating instructions, spare parts list, circuit diagram
* Technical grinding instructions
* Machine and accessories overhauled and with electrical acceptance certificate
* abroad 6-month warranty
We will gladly accept your used Deckel S 11 as a trade-in - please contact us!
!!! Accessories can be varied as required !!!
Pictures include special accessories
grinding length 190 mm
workpiece length 380 - 940 mm
current capacity 380 kVA
power capacity - grinding motor 1,1 kW
speeds of grinding spindle 2 - 10.000 U/min
total power requirement 2,2 kW
Color: 2 K new paint
Stand RAL 7005 mouse gray
> Fi circuit breaker
> New three-phase drive
> new brake motor
> new frequency control
> EMC cable glands
> EMC cables
> new protective hoses
> Emergency stop switch
> New control panel
Basic equipment:
- LED light Waldmann
- Set of technical information
- Abrasive wheel holder 51 mm