INDEX G 300
שנת ייצור
1995
מצב
משומש
מיקום
Metzingen גרמניה
מחרטה CNC INDEX G 300
מחרטה CNC INDEX G 300
מחרטה CNC INDEX G 300
מחרטה CNC INDEX G 300
more Images
INDEX G 300
INDEX G 300
INDEX G 300
INDEX G 300
נתונים על המכונה
שם המכונה:
מחרטה CNC
יצרן:
INDEX
דגם:
G 300
שנת ייצור:
1995
מצב:
משומש
מחיר ומיקום
מיקום:
Metzingen גרמניה
A16567216
מספר התייחסות:
עדכון:
תיאור
turning diameter 300 mm
turning length 710 mm
control SIEMENS SINUMERIC 840
total power requirement 40 kW
weight of the machine ca. 6000 kg
dimensions of the machine ca. m
I N D E X (Germany)
CNC Controlled Slant-Bed Chuck Lathe with Turret and Tailstock
and INDEX CNC Control C 200 – 4 (SIEMENS)
Model G 300 Year 1995 S/N 5000 65
_____
Gbjdpfxst Hw Sus Advjl
Turning - Ø, with chuck, max. 300 mm
Spindle bore 90 mm
Max. Workpiece Swing dia. 400 / 590 mm
Turning length / travel of turning slide, (X-Achse) max. 710 mm
Turret head slide cross movement (Z-Axis) max. 140 mm
Turret with 12 tool holder positions DIN 30 mm
Feed range of turret slide / Quickfeed 0,1 - 20 m/Min.
Feed Force of X/Z-Axis 8 – 13 kN
Steplessly adjustable Spindle speeds up to 5.000 rpm
Torque Forceon main spindle approx. 275 Nm
Spindle drive 28 kW
Total electrical load appr. 40 kW - 400 V - 50 Hz
Weight 6,000 kg
Accessories / Special Features:
* INDEX CNC Control Model C 200-4 resp. SIEMENS 840 C for 3 Axes
X/Z Axis and Main spindle as C-Axis (Spindle Orientation) Control Panel
mounted swivable on front left side of machine.
* Spindle orientation in 2,5° degree steps and Spindle indexing device
* Mounted hydraulic 3 Jaws Chuck make FORKHARDT Model HS 250 with many
Sets of jaws. Speed up to 5.000 rpm
* INDEX- Turret with 12 positions for DIN 30 tool holders, prepared for
driven tools and motorized by the indexing motor, Choice of approx.
40 pieces toolholders
* Hydraulic Tailstock with stroke of 50 mm and with concentricity