Index MS42C
Index MS42C
שנת ייצור
2002
מצב
משומש
מיקום
גרמניה גרמניה
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
more Images
Index MS42C
Index MS42C
Index MS42C
Index MS42C
Index MS42C
Index MS42C
נתונים על המכונה
שם המכונה:
Index MS42C
יצרן:
Index
דגם:
MS42C
שנת ייצור:
2002
מצב:
מוכן לעבודה (יד שניה)
שעות עבודה:
24,971 h
מחיר ומיקום
מיקום:
, גרמניה גרמניה
התקשר
פרטים טכניים
מהירות ציר (מקסימלית):
יצרן בקרים:
SIEMENS
דגם בקר:
SINUMERIK 840C
מספר צירים:
12
פרטי ההצעה
מזהה מודעה:
A21180592
מספר התייחסות:
DE-TUR-IND-2002-00005
עדכון:
תיאור
This 12s Index MS42C multi-spindle turning machine was manufactured in 2002. It features a maximum bar diameter of 42 mm and a spindle speed of approximately 5,000 rpm, making it suitable for high-quality turning capabilities. Consider the opportunity to buy this Index MS42C multi-spindle turning machine. Contact us for further details.
• Maximum bar diameter: 42 mm
• Number of spindles: 6
• Spindle pitch circle diameter: approx. 320 mm
• Number of CNC axes: 12 linear axes (6 × X, 6 × Z)
• Axis configuration: X/Z per spindle station
• Control system: Siemens SINUMERIK 840C (INDEX OEM)
• Drive system: AC servo drives with SERCOS interface
Giedpjyhpguefx Ahuot
• Automation level: Fully automatic
• Cooling system: Central coolant system
• Lubrication system: Central automatic lubrication
• Installed power: approx. 70–75 kW