Data Physics LE-1216-3VH 53,4kN LE-1216-3VH 53,4kN
EXW מחיר קבוע בתוספת מע"מ
מצב
משומש
מיקום
Schweinfurt גרמניה
more Images
נתונים על המכונה
מחיר ומיקום
EXW מחיר קבוע בתוספת מע"מ
מיקום:
Parisstr. 2, 97424 Schweinfurt, Deutschland גרמניה
תיאור
Designation: Vibration Test System
Manufacturer: Data Physics
Model: LE-1216-3VH
Force Rating:
Sine (5 - 2000 Hz)
Random (20 - 2000 Hz)
12000 lbf (53.4 kN) vector
Giedpey Rqiwsfx Ahuet
12000 lbf (53.4 kN) rms
Frequency Range
Full Force
Reduced Force Level
5 to 3000 Hz
2500 to 3000 Hz
Maximum Displacement (Peak-Peak):
Rated Stroke Limit
Shock/Bump
Continuous or Random
Electrical Overtravel Limit
Between Mechanical Stops
3.0 in (76 mm)
2.5 in (63.5 mm)
3.1 in (79 mm)
3.2 in (81 mm)
Maximum Velocity 71 in/s (1.8 m/s)
Maximum Acceleration
Sine 100 g vector, 5 to 2500 Hz
Random 50 g rms, 20 to 2000 Hz
Fundamental Resonance Frequency (Bare Table) 2050 Hz (nom.)
Body Suspension Natural Frequency — Thrust Axis:
- Vertical: 2 Hz
- Horizontal: Below 2 Hz
Blower Power (Full Load): 20 Hp, 20 kW;
230/460 V, 3-phase,
60 Hz
Alternate Power: 20 Hp, 20 kW; 208/400 V, 3-phase, 50 Hz
Air Pressure:
Air Spring:
- Vertical: 90-100 psig (621-690 kPa)
- Horizontal: 2-5 psig (14-34 kPa)
Field Specifications:
- Rated Current (dc): 64 A
- Maximum Voltage (dc): 240 V
- Field Resistance at 20°C: 3.2 ohm
Stray Flux Density with degauss coil: < 14 gauss at 12 in (304 mm) above table
Field Protection:
- Rated degauss coil current: 2.6 A (Nominal)
- Maximum degauss coil voltage: 120 V
Weight:
1216-3VH: 8000 lbs (3636 kg)
Power Amplifier Model: DSA10-80
Item condition:
Used item as shown in pictures
Armature newly rewound
Slip table / 40 mm grid M8 760 x 760
Armature bolt circles 8" / 16" M10